Pod pojęciem osprzętu elektrycznego rozumiemy pomocnicze urządzenia, które służą do prawidłowego działania instalacji elektrycznej. Są to m.in. gniazda, łączniki i ściemniacze.
Nowoczesny osprzęt elektryczny
Aby dokonać charakterystyki wyżej wymienionych produktów trzeba wprowadzić podział na poszczególnych producentów, serie, sposób montażu (natynkowo/podtynkowo), czy jest to osprzęt ramkowy czy też ramki są zintegrowane z mechanizmami (wyłącznikami/gniazdami), oraz z czego dane elementy są wykonane.
Gniazda prądowe
Gniazdo prądowe służy do dystrybucji prądu elektrycznego. Gniazda można podzielić ze względu na:
Gniazda prądowe elektryczne potocznie zwane „gniazdkami” można montować w ramkach wielokrotnych (w przypadku serii ramkowych) lub montować pojedynczo w puszkach fi 60 w przypadku osprzętu zintegrowanego z ramką.
Na rynku polskim wyróżniamy gniazda o różnym stopniu ochrony IP:
Wyróżniamy gniazda z uziemieniem (z/u) i bez uziemienia (b/u). Ochrona przeciwpożarowa i przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych realizowana jest właśnie za pośrednictwem wspomnianych bolców uziemiających.
Łącznik potocznie zwany wyłącznikiem
Łącznik instalacyjny (łącznik elektryczny) służy do włączania i wyłączania prądów roboczych w obwodzie. Najczęściej stosowany jest do sterowania instalacją oświetleniową.
Wyróżniamy łączniki:
Ściemniać czy nie ściemniać?
Większość producentów osprzętu w swoich ofertach proponuje również łączniki z funkcją ściemniania. Gdy chcemy płynnie regulować natężenie światła w żyrandolu np. w salonie to zamiast zwykłego wyłącznika, czy też wyłącznika świecznikowego należy zastosować ściemniacz.
Ściemniacz to urządzenie do regulacji napięcia w obwodach 230V AC. Stosujemy go do ściemniania żarówek tradycyjnych pracujących pod napięciem 230V.
Gniazda do instalacji telewizyjnych i sieciowych
Instalacje w domu, to nie tylko prąd, woda czy alarm. Standardem, a nawet wymogiem w ostatnim czasie staje się wykonywanie instalacji telewizyjnych (do dystrybucji sygnałów telewizji naziemnej i satelitarnej) jak również sieciowych (do sieci komputerowych).
Gniazda antenowe - służą podłączeniu urządzeń RTV-SAT (telewizorów, radio, dekoderów telewizji satelitarnej) do anteny. Rodzaj zastosowanych antenowych gniazd zależy od typu i rodzaju wykonanej instalacji:
Gniazda antenowe można podzielić również ze względu na „miejsce”, gdzie mają być zamontowane:
Gniazda teleinformatyczne – komputerowe, telefoniczne:
Gniazda multimedialne – HDMI, USB, RCA, głośnikowe
Oprócz wyłączników (łączników instalacyjnych), gniazd wtyczkowych (prądowych) czy gniazd do sieci telewizyjnych i komputerowych wielu producentów oferuje dodatkowe elementy typu osprzęt multimedialny np. gniazda HDMI (do przesyłania sygnału cyfrowego). Coraz częściej Klient życzy sobie zamontować gniazda USB, które śmiało zastępuje standardowe ładowarki „wpinane” do gniazd prądowych. Takie gniazda znakomicie komponują się w ramkach wielokrotnych np. obok standardowych gniazd prądowych, gniazda antenowego i gniazda HDMI. W zależności od właściwości, możemy wyróżnić takie gniazda multimedialne jak:
Producenci osprzętu elektrycznego prześcigają się w oryginalności swojej oferty. W rezultacie Klient decydując się na montaż wyłącznika do światła może obok zainstalować sobie np. radio cyfrowe z wyświetlaczem do ramki lub termostat do sterowania temperaturą w pomieszczeniu. Montaż czujnika gazu przystosowanego do instalacji w ramkach wielokrotnych nikogo już chyba bardzo nie dziwi. Branża sterowania oświetleniem rozwija się w zastraszającym tempie. Z utęsknieniem czekamy na rezultaty tego wyścigu by za „dobre pieniądze” móc sterować lampą w salonie za pomocą np. smartfona.