Kable solarne, nazywane również kablami do fotowoltaiki, stanowią niewidoczną, ale kluczową część instalacji paneli fotowoltaicznych. Są one wykorzystywane do wykonywania połączeń pomiędzy pojedynczymi modułami PV, a także w połączeniach pomiędzy ciągami modułów. Przewód solarny stosujemy również w przypadku kiedy łączymy moduły PV z inwerterem (falownikiem). Wydajność i niezawodność systemu fotowoltaicznego w dużej mierze zależą od jakości i właściwości używanych kabli, dlatego warto inwestować w wysokiej jakości kable, które są odporne na czynniki atmosferyczne, mają niskie opory przewodzenia i są trwałe.
1. Podstawowe zasady doboru kabli do systemów fotowoltaicznych
3. Dlaczego warto inwestować w dobrej jakości kable do fotowoltaiki?
Kable przeznaczone do fotowoltaiki są zazwyczaj wytwarzane z giętkich drutów miedzianych, które są ocynowane. Te druty razem, tworzą pojedynczą żyłę, która powinna być osadzona w podwójnej warstwie izolacji (dodatkowa ochrona przed pożarem czy porażeniem prądem).
Pamiętajmy, że nieodpowiednie lub niskiej jakości kable mogą powodować straty w mocy wyjściowej i skutkować częstymi awariami. Inwestycja w dobrej jakości kable do fotowoltaiki to nie tylko gwarancja długotrwałego i bezawaryjnego działania instalacji, ale także bezpieczeństwo i optymalizacja produkcji energii słonecznej. Jak wiadomo, każdy element układu ma kluczowe znaczenie dla efektywności całego systemu. To jak dobrze przewody przekazują energię z paneli do inwertera, zależy w dużej mierze od ich jakości. Stawiając na sprawdzone produkty, zyskujemy pewność, że żadna cząstka energii nie zostanie zmarnowana. Ponadto, wysokiej klasy kable są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję, co znacznie wydłuża ich żywotność.