Raport elektroinstalatorzy 2021
Raport elektroinstalatorzy 2021
Raport elektroinstalatorzy 2021

Nowoczesność, profesjonalizm i odnawialne źródła energii. Co elektroinstalatorzy mówią o rynku elektrycznym?

Rynek elektryczny przechodzi dynamiczne zmiany. W ostatnim badaniu rynku elektroinstalatorzy coraz mocniej wskazują na znaczenie transformacji energetycznej, rosnący udział fotowoltaiki w rynku elektroinstalacyjnym jak również na cyfryzację branży.

W ostatnim badaniu firmy Eaton współpracującej z zespołem badawczym Kerella Research postanowiono zapytać 200 instalatorów pracujących w dużych i małych firmach w całej Polsce. Odpowiedzieli oni na pytania dotyczące trendów na rynku oraz ich opinii na temat zmian postępujących w całej branży. Jaka była ich opinia?

Główne trendy na rynku

Głowne trendy na rynku elektroinstalacyjnym

Rys.1 Główne trendy na rynku elektroinstalacyjnym

 

Najważniejszymi zmianami w porównaniu do ostatniego badania jest wzrost znaczenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii i inteligentnych urządzeń i systemów. Aż 50% elektroinstalatorów wskazywało na te dwie opcje.

W obliczu postępującej i wymagającej transformacji energetycznej, można stwierdzić, że ogół branży podąża z duchem czasu. Potwierdza to ocena tempa transformacji energetycznej, którą aż prawie połowa badanych oceniła na zbyt wolną.

 

tempo transformacji energetycznej

Rys.2 Tempo transformacji energetycznej

Co ciekawe, głównie elektroinstalatorzy o krótszym stażu określają tempo transformacji energetycznej jako zbyt szybkie. Jednak rozwój technologiczny i ekologiczny sugeruje, że to właśnie w najbliższych latach będziemy świadkami znaczących zmian na polu transformacji ekologicznej i energii odnawialnej.

Fotowoltaika – przyszłość branży przejściowa moda?

Jak wskazuje badanie, obecnie prawie połowa firm działających na rynku elektroinstalacyjnym zajmuje się montowaniem instalacji fotowoltaicznych. Wciąż jednak stanowi to niewielki segment ich działalności.

 

fotowoltaika a elektroinstalatorzy

Rys.3 Fotowoltaika a elektroinstalatorzy

 

Rynek staje się jednak coraz bardziej otwarty na nowoczesne i ekologiczne źródła energii. Fotowoltaika staje się atrakcyjna dla firm działających w branży. Co dziesiąta firma planuje rozpocząć działalność w tym obszarze, a większość z tych firm działa w branży mniej niż 21 lat. Instalacje fotowoltaiczne stanowią również znaczący udział w działalności firm, które na rynku funkcjonują krócej niż 6 lat.

Przepisy wrogiem elektroinstalatora?

Również na polu regulacji dotyczących branży możemy zauważyć duże zmiany, również dotyczące głównie młodszych w branży. Ponad połowa badanych uważa, że przepisy regulujące tworzenie instalacji elektrycznych powinny zostać dopracowane albo zmienione. W tej grupie dużą część stanowią elektroinstalatorzy pracujący w firmach, które na rynku znajdują się krócej niż 5 lat.

 

Przepisy a elektroinstalatorzy

Rys.4 Przepisy a elektroinstalatorzy

 

Według instalatorów głównym polem do zmian jest kontrola wykonawstwa (38%) – głównym problemem, poruszanym również przez starszych specjalistów, jest brak precyzyjnych zapisów o kontroli i nadzorze instalacji elektrycznych oddawanych do użytku.

Ogół badanych zwraca również uwagę na potrzebę skrócenia formalności (14%) jak i ujednolicenia i rozjaśnienia norm dotyczących instalacji fotowoltaicznych (12%)

Elektroinstalator – znaczy specjalista

W branży elektroinstalacyjnej możemy zauważyć stałe zwiększanie kompetencji i umiejętności elektroinstalatorów. Prawie 100% z badanych deklaruje stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych, czy to poprzez zewnętrzne szkolenia, w których uczestniczy 50% badanych, czy samodzielnie, jak wskazuje 30% z nich.

Ważnym narzędziem do poszerzenia wiedzy samodzielnie stał się Internet, co trzeci specjalista korzysta w tym celu z materiałów producentów rozwiązań i produktów, a 28% doszkala się, wykorzystując portale branżowe.

podnoszenie kwalifikacji zawodowych instalatorów

Rys.5 Podnoszenie kwalifikacji zawodowych instalatorów

Dobra znajomość internetowych źródeł informacji, jak również ogromny odsetek elektroinstalatorów doszkalających się stacjonarnie wskazuje na bardzo dobry poziom specjalistów w całej branży. Już tylko 10% specjalistów wskazuje, że najczęstszą przyczyną usterek jest brak kompetencji fachowca, który zakładał instalację. 

Jak kupujemy i co nam się opłaca?

Wciąż najważniejszym kryterium przy zakupie produktu przez elektroinstalatora jest stosunek jakości do ceny, na co wskazuje aż ponad połowa badanych. Coraz bardziej jednak staje się ważna marka i renoma produktu, który instalator zamontuje na zamówienie klienta. Równie ważna jest dostępność, czas dostawy oraz po prostu najniższa cena.

motywacje zakupowe elektroinstlatorów

Rys.6 Motywacje zakupowe elektroinstaltorów

Coraz więcej elektroinstalatorów zwraca uwagę na politykę gwarancyjną producenta. Ma to większe znaczenie niż opinie klientów w Internecie czy opinie od zaufanego sprzedawcy. Można to odczytać jako zwiększenie bezpośredniej świadomości instalatorów na temat rynku produktów elektrotechnicznych. Pozwala to na ominięcie podczas zakupu pomocy pośrednika czy kolegów z branży. Znajomość rynku umożliwia specjaliście również łatwą zmianę marki podczas kupowania produktu, na co w ostatnim czasie zdecydowała się aż połowa badanych. Powodami tej zmiany były zazwyczaj wymagania zleceniodawcy oraz wymagany szybszy czas realizacji. Głównymi źródłami wiedzy o produktach pozostają jednak wciąż przedstawiciele producentów, ich strony internetowe oraz hurtownie.

Prawie połowa badanych zadeklarowała kupowanie części i urządzeń, „na zapas”. Instalatorzy dokonujący zakupu najwyżej dwa tygodnie przed rozpoczęciem zlecenia stanowią 56% badanej grupy. 

Dokąd zmierza rynek?

Jak pokazuje badanie, trend dynamicznych zmian na rynku elektrycznym i elektroinstalacyjnym wciąż postępuje. Elektroinstalatorzy są grupą wyedukowanych i profesjonalnych specjalistów, którzy odnajdują się w tych zmianach i są świadomi otoczenia rynkowego i prawnego, w którym funkcjonują.

Rynek elektroinstalacyjny jest gotowy na zmiany i tak naprawdę już staje się częścią tych zmian – najbliższe lata upłyną pod znakiem odnawialnych źródeł energii, inteligentnych systemów domowych i firmowych czy nowoczesnych sposobów zarządzania i magazynowania energią. Z przyjemnością możemy więc przeczytać w badaniu firmy Eaton, że nasi specjaliści tych zmian się nie boją, są na nie przygotowani i to oni będą przystosowywać nasze gospodarstwa domowe i firmy do nowej jakości w branży elektrycznej.

Źródło: https://www.eaton.com/content/dam/eaton/country/poland/strefa-dystrybutora/eaton-article-report-installer-pl.zip

Rys.1 Główne trendy na rynku elektroinstalacyjnym

Rys.2 Tempo transformacji energetycznej

Rys.3 Fotowoltaika a elektroinstalatorzy

Rys.4 Przepisy a elektroinstalatorzy

Rys.5 Podnoszenie kwalifikacji zawodowych instalatorów

Rys.6 Motywacje zakupowe elektroinstaltorów

 

 


Artykuły z tej kategorii

Pracujemy

pn.-pt. 8:00 - 16:00

Realizacja zamówień:
+48 14 621 04 70bok@kwant.net.pl
O nasOddziałyStrefa PracownikaKwantAppKontakt

Nagrody
Nagroda diamenty miesięcznika Forbes 2022
Logistyka
Logo DPD
Logo DHL
features.logistics.imagesAlt.inpot
Logo Raben
Płatności
Logo PayU
Logo Blik

Kontakt

Pracujemy

pn.-pt. 8:00 - 16:00

Realizacja zamówień:

Pracujemy

pn.-pt. 8:00 - 16:00

Realizacja zamówień:

O firmie

Nagrody
Nagroda diamenty miesięcznika Forbes 2022
Logistyka
Logo DPD
Logo DHL
features.logistics.imagesAlt.inpot
Logo Raben
Płatności
Logo PayU
Logo Blik

Ważne informacje

Nagrody
Nagroda diamenty miesięcznika Forbes 2022
Logistyka
Logo DPD
Logo DHL
features.logistics.imagesAlt.inpot
Logo Raben
Płatności
Logo PayU
Logo Blik

Copyright (c) 2024 Kwant Hurtownie elektryczne Sp. z o.o.

Wersja 1.1.3