Jakie narzędzia dla elektryka? Niezbędnik instalatora - podstawowe narzędzia ręczne
Jakie narzędzia dla elektryka? Niezbędnik instalatora - podstawowe narzędzia ręczne
Jakie narzędzia dla elektryka? Niezbędnik instalatora - podstawowe narzędzia ręczne

Ręczne narzędzia to podstawa pracy każdego elektryka. Są niezbędne do wykonania całej gamy różnych zadań, które napotykają fachowców na placu budowy. Ich odpowiedni dobór to podstawowa czynność, jaką powinien wykonać każdy instalator przed wyjazdem do klienta. Zobacz, co powinno znaleźć się w Twoim zestawie narzędzi oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Wygoda, łatwość, szybkość wykonywania prac

To powinien gwarantować dobrze dobrany zestaw narzędzi:

 • Wygoda - z narzędzi będziesz korzystał przez długi czas, niejednokrotnie używając dużej siły do wykonywania zadań. Ważne, aby ich budowa zapewniała komfort użytkowania. Przekonasz się o tym jakie to ważne po przecięciu setnego kabla i przykręceniu tysięcznej śrubki,
 • Łatwość w użyciu - odpowiednio dobrane narzędzia ułatwią wykonanie wszelkich zadań.
  Zbyt mało miejsca, aby dotrzeć do śruby zwykłymi kombinerkami? Nie warto się z nimi męczyć! Lepiej użyć wydłużonych szczypiec. Gwarantuję, że będzie to dużo prostsze,
 • Szybkość - Każdemu zależy na sprawnej i szybkiej realizacji pracy, w szczególności Twoim klientom. Warto więc używać narzędzi, które przyśpieszą nam wykonywanie pewnych zadań,
 • Przykładem może być ściąganie izolacji z przewodów. Zamiast używać do tego zwykłego noża, wybierz automatyczny ściągacz izolacji. Rozizolowanie przewodu w mniej niż sekundę.

Bezpieczeństwo

Najważniejszym niewspomnianym wyżej aspektem doboru narzędzi jest bezpieczeństwo. Odpowiednie narzędzia powinny nam je gwarantować. Często tylko śrubokręt oddziela nas od przewodu znajdującego się pod napięciem. Warto zadbać o to, aby zapewnił on nam dobrą ochronę.  Zdrowie mamy tylko jedno i nie warto na nim oszczędzać, miejmy to na uwadze dobierając narzędzia i zwracajmy uwagę na ich izolację.

Które narzędzia powinny być izolowane?

Podstawowymi narzędziami są:

 • wkrętaki,
 • nóż monterski,
 • szczypce,
 • kombinerki.

Jak rozpoznać izolowane narzędzia?

Powinna znajdować się na nich informacja o odpowiednim ateście: VDE, GS oraz odpowiedni symbol. Narzędzia z tym atestem zapewnią nam bezpieczeństwo do 1000 V AC oraz 1500 V DC.

 

symbole atestów VDE GS 1000V 

Rys.1 symbole narzędzi izolowanych - VDE,GS

 

Wizerunek

To czynnik, na który również powinniśmy zwrócić uwagę. Elektryk pojawiający się w miejscu pracy z solidną walizką profesjonalnych narzędzi wzbudzi większe zaufanie niż osoba przenosząca zniszczone przybory w starej torbie.

Osoby zlecające prace elektryczne oczekują przede wszystkim profesjonalnie wykonanej i bezpiecznej instalacji. Wizualnym znakiem Twojego profesjonalizmu będzie nie tylko dobrze wykonana praca, ale również profesjonalnie wyglądający zestaw narzędzi.

Jakość

To bardziej techniczny parametr, który należy wziąć pod uwagę. Materiały i jakość wykonania narzędzi zapewnią nam ich bezproblemowe i bezpieczne użytkowanie przez długi czas.

Z jakich materiałów powinny być wykonane narzędzia dla elektryka?

Najlepiej, aby do produkcji akcesoriów dla instalatora wykorzystano Stal CrV (chromowo-wanadowa) oraz CrMo (chromowo-molibdenowa), ponieważ są one materiałami wyjątkowo odpornymi na korozję, ścieranie, rozciąganie, wyginanie, zrywanie, co czyni je idealnymi do produkcji narzędzi.

 

symbole stali CrV CrMo S2

Rys.2 Materiały użwane do wykonania narzędzi; symbole stali

 

Szczególną uwagę należy zwrócić na końcówki wkrętaków. Warto, aby stal, z których zostały wykonane była hartowana.

Rączki lub uchwyty narzędzi powinny być odpowiednio wyprofilowane oraz zapewniać dobry chwyt - nie możemy przecież sobie pozwolić, aby przy wykonywaniu niebezpiecznej pracy pod napięciem nasze narzędzie wyślizgnęło się z dłoni. Dobrą przyczepność chwytu zapewnia zastosowanie gumy w odpowiednich miejscach.

Nie oszczędzajmy na narzędziach. To rzeczy, których używamy na co dzień, więc muszą one zapewniać odpowiedni standard. Zakup nowych narzędzi traktujmy jako długoletnią inwestycję, która zwróci się poprzez bezproblemowe i wygodne użytkowanie w trakcie kolejnych prac.

Narzędziowe ABC elektryka

Wiemy już, na jakie aspekty zwrócić uwagę oraz z czego i jak powinny być wykonane narzędzia dla elektryka. Przejdźmy więc do właściwej listy wyposażenia każdego fachowca.

Lista narzędzi instalatora:

 • Próbnik napięcia - często w formie śrubokrętu płaskiego, jest absolutną podstawą podstaw. Pozwala on na wizualną identyfikację przewodów znajdujących się pod napięciem poprzez świecącą diodę,
 • Młotek oraz dłuto - duet, którego nie trzeba przedstawiać. Przydadzą się zawsze i wszędzie, szczególnie przy kuciu wszelkich bruzd czy wybijaniu otworów. Słynne powiedzenie na budowie głosi, że “Bez młota, to nie robota!”,
 • Miara / miernik laserowy - to narzędzia, które ułatwią nam rozplanowanie instalacji na ścianie,
 • Taśma izolacyjna - podstawa, znajdzie wiele zastosowań w pracy nie tylko elektryka,
 • Nóż monterski - warto mieć ich przynajmniej dwa rodzaje; jeden ze zwykłym wielofunkcyjnym ostrzem oraz drugi; specjalnie wygięty nóż ze stopką do cięższych prac czy ściągania izolacji z kabli,
 • Kombinerki / szczypce uniwersalne - znają chyba wszyscy, znajdą szerokie zastosowanie w zadaniach typu: przytrzymywanie, ściskanie, ściąganie,
 • Szczypce długie - przydadzą się kiedy miejsca jest mało lub element, przy którym pracujemy, jest niewielkich rozmiarów,
 • Wkrętaki - najlepiej cały zestaw różnych wielkości, płaskie i krzyżakowe. Warto zwrócić uwagę na magnesowany grot, ułatwia on przykręcanie śrub w trudno dostępnych miejscach,
 • Obcinak do kabli - ułatwi skracanie czy przycinanie przewodów, znacznie wygodniejszy niż ostrze w kombinerkach,
 • Ściągacze izolacji - sprytnym rozwiązaniem jest mieć minimum dwa ściągacze; jeden automatyczny, drugi ręczny do mniejszych przewodów. Automatyczny ściągacz izolacji zwany też jako “striper” zdecydowanie przyśpieszy obróbkę kabli,
 • Praski do kabli / zaciskarki - pozwolą na dokładne i mocne zaciśnięcie różnych końcówek kablowych,
 • Zestaw kluczy nasadowych / imbusowych / torx - pomogą w Twojej codziennej pracy, gdzie mierzysz się z całą masą śrub; każda jest inna i z każdą trzeba sobie poradzić. Zestaw odpowiednich kluczy uprości pracę oraz zaoszczędzi nerwów.

Imbusy, torxy i inne klucze nasadowe często łączone są w zestawy, które przydadzą się niemalże przy każdej instalacji. Komplet stanowi świetną bazę do dalszego rozszerzania, nowych narzędzi nigdy za wiele.

Wszystkie narzędzia w jednym miejscu

Czasem problemem w tworzeniu zestawu może okazać się samo kompletowanie pojedynczo poszczególnych narzędzi. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie, którym jest gotowa walizka elektryka od NEO TOOLS. W jej wnętrzu znajdziesz pełen asortyment wyżej opisanych narzędzi o parametrach odpowiednich do pracy instalatora.

Konfiguracja zaproponowana przez NEO TOOLS spełnia wszystkie wyżej opisane przez nas wymogi oraz jest świetną bazą startową do rozwoju naszego warsztatu elektrycznego.

 

 Rys.3 Walizka Elektryka Neo Tools 01-310

 

Walizka składa się z ponad 100 elementów i zapewni wsparcie we wszystkich realizacjach.

Wybierając gotowy zestaw narzędzi zamiast kompletowania pojedynczych elementów zestawu, często jesteśmy w stanie zaoszczędzić niemałą kwotę pieniędzy. W przypadku zakupu wyposażonej walizki od NEO to mowa o ponad 300 zł oszczędności.

Marka NEO TOOLS powstała z myślą o profesjonalistach i od lat niezawodnie wspiera fachowców. Cała walizka NEO TOOLS to pewny partner w pracy, a same narzędzia są starannie wykonane z wysokiej klasy materiałów. Potwierdza to fakt, że producent obejmuje cały produkt 25-letnią gwarancją.

 

 

Wiesz już, co powinno stanowić podstawę Twojego warsztatu elektryka. Jakie cechy powinny posiadać odpowiednie narzędzia dla instalatora oraz jak je prawidłowo dobrać. Pora na skompletowanie zestawu lub wymianę istniejącego na nowy - znacznie lepszy. Wyposażenie dla elektryka i znacznie więcej znajdziesz w zakładce z narzędziami dla instalatorów. Zajrzyj tam i skompletuj swój wymarzony ekwipunek elektromontera już teraz!

Rys.1 symbole VDE,GS
Rys.2 Materiały wykonania narzędzi, symbole
Rys.3 Walizka Elektryka Neo Tools 01-310

 

 


Pracujemy

pn.-pt. 8:00 - 16:00

Realizacja zamówień:
+48 14 621 04 70bok@kwant.net.pl
Skontaktuj się z Twoim opiekunem
Kontakt z Opiekunem
O nasOddziałyStrefa PracownikaKwant AppKontakt

Nagrody
Nagroda diamenty miesięcznika Forbes 2022
Logistyka
Logo DPD
Logo DHL
features.logistics.imagesAlt.inpot
Logo Raben
Płatności
Logo PayU
Logo Blik

Kontakt

Pracujemy

pn.-pt. 8:00 - 16:00

Realizacja zamówień:
Skontaktuj się z Twoim opiekunem
Kontakt z Opiekunem

Pracujemy

pn.-pt. 8:00 - 16:00

Realizacja zamówień:
Skontaktuj się z Twoim opiekunem
Kontakt z Opiekunem

O firmie

Nagrody
Nagroda diamenty miesięcznika Forbes 2022
Logistyka
Logo DPD
Logo DHL
features.logistics.imagesAlt.inpot
Logo Raben
Płatności
Logo PayU
Logo Blik

Ważne informacje

Nagrody
Nagroda diamenty miesięcznika Forbes 2022
Logistyka
Logo DPD
Logo DHL
features.logistics.imagesAlt.inpot
Logo Raben
Płatności
Logo PayU
Logo Blik

Copyright (c) 2023 Kwant Hurtownie elektryczne Sp. z o.o.

Wersja 1.0.2