Średnica to nie przekrój. Przekrój oznaczamy w mm² (jest to pole powierzchni) a średnicę w mm (jest to długość). Na etykiecie przewodów znajduje się przekrój. Wartość nominalna przekroju może się różnić od wartości rzeczywistej. Przydział przewodu do odpowiedniego typoszeregu (0,5, 0,75, 1mm²,itd.) określa się na podstawie rezystancji elektrycznej żył.
Jeśli powyższy skrót najważniejszych informacji nie odpowiedział na Twoje wszystkie pytania, to zajrzyj do treści poniżej.
Pełna nazwa tego parametru to pole powierzchni przekroju poprzecznego przewodu, rozwinięta nazwa rozjaśnia temat w dużym stopniu. Innymi słowy, przekrój poprzeczny ukazuje się naszym oczom na końcach przewodów. To powierzchnia pojedynczej żyły przewodu, którą widzimy po przecięciu przewodu.
Jego wartość podajemy w mm² i to właśnie ta wartość widnieje na etykietach przewodów.
Przekrój i średnica to zupełnie dwa różne parametry. Średnica podawana jest w mm, natomiast pole powierzchni podawane jest w mm². Zgodnie z matematyką pole powierzchni przekroju żyły nie równa się średnicy żyły przewodu.
Przekrój=1.5 mm² -> średnica= 1,38 mm
rys. 1 przekrój i średnica
Na etykiecie przewodu możemy znaleźć wartości nominalne przekroju pojedynczej żyły. Można powiedzieć, że wartość nominalna to sama „nazwa”, która nie musi być odzwierciedleniem rzeczywistości. Dlaczego?
Tutaj pojawia się pojęcie rezystancji przewodów, która jest głównym wyznacznikiem przynależności kabla do danej typoszeregu.
W międzynarodowych oraz polskich przepisach jedyną stosowaną miarą przynależności przewodu/kabla do danego typoszeregu (0,5, 0,75, 1, 1,5, 2,5 mm², itd.) jest rezystancja elektryczna żył.
Nazwa YKY 3x2,5 mm² nie oznacza, że przekroje geometryczne żył wynoszą 2,5 mm², ale że ich rezystancja elektryczna spełnia parametry wymagane dla tej pozycji typoszeregu, tj. 7,41 Ohm/km – w temperaturze otoczenia 20 ºC.
Wniosek jest taki, że jedyną poprawną metodą sprawdzenia zgodności „przekroju” pozostaje badanie rezystancji żyły – wykonane za pomocą mostku Thomsona.
Czasem po zmierzeniu średnicy i obliczeniu przekroju przewodu okazuje się, że nie jest on zgodny z informacjami podanymi na etykiecie. Dlaczego? Przewody muszą spełniać odpowiednie normy w tym normy rezystancji. Jednym z czynników wpływających na wartość rezystancji elektrycznej przewodów jest czystość miedzi użytej do produkcji kabla.
Na przestrzeni lat technologia produkcji miedzi znacznie się poprawiła, dzięki czemu możemy produkować miedź wyższej jakości (czystości). W badaniach przeprowadzonych przez producentów okazało się, że można uzyskać określoną wartość parametrów przewodów, spełniając normy przy użyciu mniejszej ilości wysokiej jakości miedzi (tzn. zmniejszając przekrój geometryczny żył przewodu). Koszty produkcji przewodów w ten sposób spadły, wartość rezystancji się nie zmieniła, a więc zgodność z przyjętą normą oraz „nazwa” została zachowana.
Temat na pierwszy rzut oka wydaje się zawiły i mylący jednak powyższe informacje powinny go wystarczająco wyklarować.
Przy zakupie kabli zawsze korzystaj ze sprawdzonych producentów, a samego zakupu dokonuj w pewnych źródłach. Pamiętaj, że przekroje (mm²) kabli i przewodów muszą być odpowiednio dobrane do ich długości i mocy odbiorników!
(Dowiedz się jak prawidłowo dobrać przekrój przewodów>>)
Zapoznaj się z całą ofertą przewodów i kabli.
Materiał powstał dzięki wsparciu eksperta z NKT
rys.1- przekrój i średnica, różnica pomiarów